Интервю с абсолютно впечатляващото издателство "Benitorial"
Здравейте, дружки!
Издателство Benitorial влезе в листа ми с любими още с първата си издадена книга, а още преди прочита й имах идеята да им взема едно интервю, все пак не всеки ден се създават нови издателства! Е, след доста умуване и мотивиращи плейлисти въпросите и отговорите са тук. Като човек, тепърва осъзнаващ пълната реалност на факта, че след университета следва работа, аз имах много въпроси насочени към професиите на книгоиздаването, а като читател имах много въпроси за книгите. Бени и Данчо (говорим си на "ти"...да, толкова са яки!!) направо успяха да ми разтопят сърчицето първо с готовността си да гостуват на блога и второ с отговорите си. Мисля, че каквато и да е дефиницията ви за "качествено издателство" те ще се впишат! Е, нападайте!
★★★
1. Представи се (моля те кажи ми зодията си, любимия цвят и дали си от отбор кучета или котки...това са доста важни основи за първото впечатление все пак)
Ние сме Бени и Данчо, хората зад издателство Benitorial. Зодии Дева и Овен сме (все твърдим, че не сме характерни представители, но май сме си) и обичаме жълтото и синьото. А предвид това, че Сивият кардинал в нашето издателство е хъскито Фрея, няма нужда да поясняваме, че отбор „котки“ дори няма шанс, макар да са ни много симпатични.
2. Сега ще те затрудня, кажи ми коя е любимата ти книга?
Ай, ай, ай, този кошмарен въпрос. Просто невъзможен. Но ако се налага да отговорим, хайде да се спрем на „Балада за Георг Хених“ от Виктор Пасков за Бени и „Пътеводител на галактическия стопаджия“ от Дъглас Адамс за Данчо. Безусловно обичаме и поредицата за Хари Потър.
3. Коя беше първата ти книжна среща? И какво означат сега книгите за теб?
Първите книги, които помним как съзнателно сме чели, са „Патиланско царство“ за Бени и „Ние, врабчетата“ за Данчо. И двете си остават любими и до днес. Но днес книгите за нас значат нещо много повече от смислен начин да си прекараш свободното време. За нас книгите вече са начин на живот, проводник на мечти, работа, която се усеща като удоволствие, средство да достигнем до хиляди хора и да им позволим да достигнат до нас.
4. Защо избра книгоиздаването за сфера на развитие?
Тук заслугата е моя (на Бени), защото работя в сферата на книгоиздаването от десетина години. И се гордея със себе си, че предадох любовта си към работата с книги и на Йордан, който по принцип се занимава с нещо съвсем различно. Общо взето книгоиздаването е призвание. И краста. Познавам страшно малко хора, които (въпреки всички трудности и препятствия) успяват да се откъснат от бранша, веднъж влезли в него. Главно защото да работиш по издаването на книги и да виждаш как те срещат читателите си е суперяко.
5. А как от читател човек се превръща в издател? Кога осъзна, че си на път да претърпиш тази метаморфоза?
По пътя ми до издател имаше много метаморфози. И преди да стана издател съм била асистент, книжар, пиар, редактор, главен редактор, много неща. И всяка една от тези позиции ми е дала по нещо, което сега ми е от полза. Но моментът, в който от читател се превърнах в проектослужител за българските издателства, беше влизането ми в специалност „Книгоиздаване“ във ФЖМК на СУ. Там общо взето разбрах, че книгата е нещо повече от отпечатан текст.
6. Поставянето на началото на "Benitorial" беше приключение или предизвикателство?
Беше приключение и предизвикателство. И далеч не е приключило. Поставянето на начало на издателство изисква много и е доста рисково начинание. Но се надяваме, че с любов, много работа, хубави книги и прекрасни читатели като нашите, всичко е възможно.
7. Кои бяха най-трудните проблеми, с които се сблъскахте в началото и как ги преодоляхте?
О, проблемите са много и наличието им е константа. Справиш се с един и се появяват още три. Или десет. Но всъщност най-най-важното нещо, което ни се случи още преди да създадем издателството, е да намерим съмишленици – хора от всички звена по веригата на изработка, разпространение и популяризиране, които ни удариха по едно солидно рамо. Без тях и без читателите, които не се поколебаха да посегнат към първите ни книги, никога нямаше да се справим.
8. Кои са трите най - важни качества на един книгоиздател?
Гъвкавост, креативност, упорство. Разбира се, само в добавка към любовта към книгите и четенето.
9. Дай ми един съвет, който ти се иска някой да ти беше казал в първите дни на "Benitorial".
Не прави много планове, няма как да си подготвен за всичко.
10. Имаш три думи, за да обхванеш целия екип, цели и книги на издателството (отпускам и две бонус, ако са нужни, любопитна съм).
Приключение, любов и много, много работа.
11. Защо избрахте точно "Benitorial" да бъде името, с което влизате в играта (паметно начало, ако трябва да съм честна *намиг* "Удавниците" *намиг*)?
Хахаха, много благодарим! Benitorial е името, което Яна Аргиропулос даде на блога за книгоиздаване, от който тръгна всичко. Така че може да се каже, че тя е нашата кръстница (макар че още си чакаме белите ризи). То е комбинация от Beni и Editorial и перфектно описваше целите на книжното местенце, което създадохме. Така решихме да кръстим и издателството в последствие, не защото съм егоцентрик, а защото искаме поименно да стоим зад всичко, което правим. Така се надяваме да сме по-близо до читателите си и да се чувстват те спокойни да ни споделят какво мислят за нас, за книгите ни, за всичко, което излиза с логото ни. Готови сме да посрещнем както похвалите, така и критиките, защото правим всичко по силите си да ставаме все по-добри с всяка крачка от пътя си на издатели.
ревю на книгата |
12. И като стана въпрос за тази умопомрачителна книга ("Удавниците" от Дженифър Макмеън), всъщност как я избрахте за първото си заглавие? Защо точно нея?
Преди да изберем първите си три заглавия – „Удавниците“, „Изрисувано с къна“ и „Гробът на сестра ми“, чието излизане предстои в началото на февруари, прочетохме повече от петдесет книги. На Дженифър Макмеън попаднахме покрай друга нейна книга – The Winter People, но агентите ѝ за България ни изпратиха информация и за най-новата ѝ тогава творба – „Удавниците“. Не знам защо, започнахме да четем първо нея и се влюбихме. Беше увлекателна, добре написана, предизвикваща цяла палитра от емоции. И просто така, решението беше взето.
13. Каква е целта на вашите книги? Какво искате да кажете на читателите си чрез тях, какво се надявате да бъде открито сред страниците?
Целта ни е да предоставим на читателите си вълнуващи книжни приключения, които да ги приютяват в сюжета си и да ги карат да забравят всичко останало. Във времена, в които останалите забавления остават някак на заден план заради условията на пандемия, още повече хора откриха, че книгите са чудесен начин да приключенстваш у дома. Надяваме се тази тенденция да продължи и след пандемията.
14. Как протича процесът по издаването на една книга? Колко хора са замесени и колко време отнема?
Ето един въпрос, на който се опитвам да отговоря с всеки един материал в блога за книгоиздаване Benitorial. Процесът по издаване на преводна книга е сложен и ангажира доста хора по пътя си. Започва от намирането на държателите на правата на дадено заглавие или техните представители за България, закупуването на правата за издаване, възлагането на превод, редакция, изготвянето на корица, първа коректура, страниране, втора коректура, ревизия, издаването на файл за печат, искане на оферта за печат, печатане, дистрибуция, пиар, реклама. Това е в най-общи линии, разбира се, и включва много сътрудници. А времето зависи от много неща, конкретно при нас от факта, че служители сме си самите ние и всеки от нас се занимава с голяма част от задачките. Подробно за процеса по издаване на една книга съм разказала в тази статия: http://blog.benitorial.com/book-publishing-process/
15. А коя всъщност е любимата ти част от целия процес?
Обичаме всяка една част от процеса, защото сами сме установили работеща за нас схема, която следваме със заглавията си. А и когато работиш по книги, които обичаш, за да достигнат до страхотните ти читатели, няма как да не се насладиш на действията по реализацията им. Но за да бъдем честни, вълнението, когато получиш потвърждение, че получаваш правата за издаване на книга, и радостта, когато я хванеш в ръце направо от печатницата, няма как да не бъдат споменати тук.
16. Как подбирате заглавията си (това е едно от нещата в "Benitorial", които будят възхищението ми)?
С много, много четене. Преди време две чудесни дами – Сав и Деси от Orange Books – ми казаха следното: Ние сме си таргет – каквото хареса на нас, обикновено се харесва и на читателите ни. При нас е същото. Почти постоянно четем „за работа“ – тоест заглавия, които проучваме. Но всъщност това си е четене и за удоволствие. Иначе заглавията за проучване достигаме с много ровене – сайтове, класации, блогове и влогове, вестници и списания, каталози. Не мисля, че има по-пряк път до намирането на наистина хубави книги.
17. В никакъв случай няма да е проява на дискриминация, така че кажи ми - коя е любимата ти книга, издадена (или предстояща) от твоето издателство?
Всички си ги обичаме! Лично аз не мога да определя – може би все пак „Удавниците“ заради емоцията от дългоочаквания старт, но пък Йордан очаква с огромно нетърпение излизането на „Студен гранит“ – ново издание на епичното начало на поредицата за Логан Макрей от краля на шотландския криминален трилър Стюарт Макбрайд. Очаквайте я през март 😉
18. Най - новата ви книга е "Гробът на сестра ми" от Робърт Дъгони (усещам някаква тематичност с "Удавниците") кажи ми малко за нея.
„Гробът на сестра ми“ е първата книга от поредицата за детектив Трейси Кросуайт (продадена в над 8 милиона екземпляра в света!), чиято сестра е изчезнала преди двайсет години. За убийството има осъден човек, но Трейси така и не вярва, че той наистина е виновен. И когато тялото на сестра ѝ най-сетне е открито в покрайнините на родния им град, детективката получава възможността да открие отговор на въпросите си. Само че понякога е по-добре въпросите ни да останат без отговор.
Нямаме търпение тази книга да достигне до почитателите на правните и cold case трилърите. Страхотният превод е на Анелия Петрунова, а жестоката корица – на Биляна Славкова от Kontur Creative.
19. Тъй като съм от онези примерни книжни блогъри, които преравят всеки пост и коментар от любимите си издателства знам, че книгата, по която работите в момента е "Последната мисис Периш" от Лив Константин. Искаш ли да ми споделиш малко за нея?
За съжаление, книгата срещна няколко препятствия и други наши заглавия ще я изпреварят, но чакането определено ще си заслужава. „Последната мисис Периш“ е страхотен психологически трилър, който ни грабна още с началото си. Амбър е красиво момиче, което вярва, че заслужава повече от живота – богат и красив съпруг, с когото да тъне в лукса на щастливия семеен живот. И смята да си го набави по най-лесния начин – като го открадне. Само че дали всичко ще се случи, както го е планирала, ще разберете след като я прочетете. О, и не забравяйте да следите за подробности около екранизацията ѝ!
20. И отново понеже съм върл фен, примирам от любопитство да разбера кои са следващите заглавия, които ще излязат от магическата шапка на "Benitorial". Моля те, дай ми поне мъничък жокер.
Добре, дадох един с четвъртата ни книга – „Студен гранит“, може би е време да разкрия и новината от вчера (!) – купихме правата за издаване на The Winter People – най-известната книга на Дженифър Макмеън, с която ще ви зарадваме до края на годината. Мисля, че си заслужава едно: ЙЕЕЕЕЕЙ!
21. Въпрос, който ,сигурна съм, вълнува много от колегите ми (все пак с такива книги няма как да е другояче) - как подбирате книжните блогъри, с които работите?
Хубаво е, че вече имаме контакти с книжни блогъри, с които работим чудесно, но винаги сме отворени и за нови сътрудничества. На първо място разглеждаме генерираното от тях съдържание – за нас е изключително важно то да бъде креативно, да си личи старание в отразяването на заглавията и да е подходящ контекст за съответната наша книга. Размерът на аудиторията също е важен, макар че само броят последователи не е достатъчна заявка за успешно сътрудничество. За съжаление, рекламните екземпляри са ограничени и често привършват преди да са достигнали до всички блогъри, до които ни се е искало да достигнат.
22. И последно - искаш ли да кажеш нещо, на хората тук?
Защо не. Искам да благодаря на всички сътрудници, партньори и читатели, които ни помогнаха дотук и продължават да ни помагат по пътя ни към осъществяване на тази голяма мечта. И като казах мечта – не спирайте да мечтаете, мили хора, работата по сбъдването е трудна, но си заслужава.
Бонус въпросче: Мислиш ли, че книга може да ти препоръча човек?
Абсолютно! Ето ви за пример чудната Яна Аргиропулос, която споменахме по-горе. С нея бяхме съученички в гимназията и изобщо не бяхме близки, не мисля, че дори се поздравявахме. Заговорихме се покрай книга на Стивън Кинг, която четях в междучасието. Това доведе до размяна на любими четива и в крайна сметка – до приятелство на повече от 10 години. Така че, да, книгата може да ти препоръча човек.
★★★
Знам какво си мислите - "ТЕЗИ ХОРА СА СТРАХОТНИ!", аз мисля същото. Като започнем от факта, че с Бени споделяме една зодия и любим цвят, минем през "отбор кучета!", и завършим с факта, че току-що разбрах за "The winter people"...УАУ! *let's check if my heart is still there* Страшно много се радвам да публикувам това интервю!Оставям ви няколко линка, които може би искате да посетите:
линк към блога за книгоиздаване Benitorial - тук
линк към подробна статия за избора на "Удавниците" за първа книга - тук
линк към сайта на издателството - тук
Случващото се зад кулисите е толкова, толкова важно... Също толкова, колкото и крайния продукт, който достига до четящите. Все още не съм стигнала до заглавията на Benitorial (така е, когато нямаш самоконтрол и купуваш книги на поразия... пък и обещаваш, да ги прочетеш всички, преди да си вземеш нови), но този досег със слънчевите Бени и Данчо подклаждат нетърпението ми, също и желанието да зарежа всичко, с което съм се захванала, за да "изгълтам" "Удавниците".
ОтговорИзтриванеМежду другото, следя блога им за книгоиздаване и съм страшно, страшно голям фен, защото тайната ми мечта е някой ден и аз да съм от тяхната страна на книгоиздаването. =)
О, ставаме две, и аз искам при тях някой ден:) А до "Удавниците" - подкрепям, зарязвай всичко и я започвай!
Изтриване