Най-специалното интервю с издателство "Егмонт"

 


 Здравейте, дружина!
Определено ви изненадах с това заглавие, нали? О, да! След дългото ми отсъствие, прекарано в нищоправене, ето че е време да се завърна при вас. Преди около месец писах на издателство "Егмонт" с молбата да им взема интервю. Днес с гордост ви представям отговорите на въпросите, които така дълго мислих. Няма какво да ви бавя, ей го на най-специалното интервю!

🌟🌟🌟

Представи се.

Здравейте! Казвам се Петя и съм човекът в издателство „Егмонт“, който проследява и помага в целия процес по подготвянето на книгите художествена и нехудожествена литература. Поддържам връзка със сътрудниците ни – преводачи, редактори, коректори, дизайнери – и гарантирам, че изданията са възможно най-перфектни, преди да заминат за печат. :)

1. Сподели ми, какво са книгите за теб?

Книгите са начин да споделяме световете вътре в нас.

2. Разкажи ми как попадна в „Егмонт“? С какво те спечелиха?

Попаднах в „Егмонт“ покрай един летен стаж, който ми трябваше заради обучението ми в университета. По предложение на приятелка писах до издателството и направо не си повярвах на късмета, когато ми отговориха с предложение да се срещнем. Книгите на „Егмонт“ имаха много голяма роля в детските и тийнейджърските ми години, така че работата в това издателство беше сбъдната мечта.

3. Какво ти донесе работата в едно от най-големите родни издателства? Кажи ми и плюсовете, и минусите.

Работата в „Егмонт“ е много динамична. Има страшно много замесени хора, за да може книгите да стигнат до своите читатели, а работата по самите издания отнема месеци. За себе си мога да кажа, че развих усета си към текста и способността да бъда на няколко „фронта“ едновременно.

Най-лошото нещо на работата в издателство, което сме установили с колегите, е, че вече не можем да четем която и да било книга, без да искаме да поправим тук-там по някоя думичка или да отстраним някоя грешка. Нали се сещате – професионално изкривяване. :)

4. Как протича един работен ден при вас?

Започваме с кафе и набелязване на целите за деня, а после се захващаме с изпълнението им. Всеки ден носи ново предизвикателство и точно това е хубавото.

5. Можеш ли да опишеш издателството с три думи? Кои са те?

История. Вълшебство. Страст.

6. Кои са любимите ти книги от вашето издателство? 

Не бих могла да посоча конкретни заглавия, които обичам най-много, тъй като всяка наша книга, която съм прочела или по която съм работила, ми е донесла различни емоции в дадения момент. Но може би книгите, които се различават и изпъкват в морето от други издания, са седемте тома от поредицата „Хари Потър“. Разбираемо, предполагам.


7. Дай няколко примера за непопулярни ваши книги, които заслужават повече внимание.

Много съжалявам, че „Тайната на „Небюла“ не получи вниманието, което заслужаваше, тъй като това е страхотен детски роман на National Geographic, в който има много мистерии, който читателите трябва сами да разкрият.

„Безсмъртниците“ е друг наш роман, насочен по-скоро към порасналите читатели, който ни показва, че има някои неща, който трябва да останат в тайна за нас. Като например датата, на която ще умрем…

„Мечтателя Странник“ пък е епичната фентъзи история на Ласло Странник, който е застигнат от мистериозното си минало чрез неясни сънища. „Защото Сънят избира сънуващия, а не обратното.“


8. Познаваш ли се лично с някои автори? Кои?

Срещнах се с Олуин Хамилтън и Джос Стърлинг покрай посещението им в България за Шестия Софийски международен литературен фестивал за деца и младежи. Иначе се познавам и с нашите влогъри Стан и Стефи, Емил Конрад и Играчите – Павел Колев и Ицака.

9. Колко членен е екипът ви? Интересно ми е, кой е най-старият член и кой най-младият?

Официално екипът на „Егмонт“ се състои от малко под 20 души, но всъщност зад нас стоят още десетки сътрудници, без които работата би била немислима. В издателството аз съм най-млада, а най-възрастен… не издавам. 😉

10. Ако трябва да избереш един дом на Хогуортс за цялото издателство, кой ще бъде?

Труден въпрос! Може би ще трябва да се спра на „Рейвънклоу“, тъй като всички в издателството носят незаменим набор от знания, които са необходими за „тайнството“ по издаването на една книга.


11. Как подбирате заглавията си и кой е основният ви източник на информация за новостите в световния книжен пазар? 

Зад избора на нови заглавия стоят безброй каталози с книги, класации на уважавани международни издания и препоръки на агенти и читатели, но винаги, зад всеки избор на книга, стоят най-вече личното усещане за историята и споделеният опит между автор и читател. В крайна сметка всеки избира книгите, които чете, според вътрешните си нагласи и нуждата от съпричастност в определения момент.

12. Как откривате и подбирате българските си автори?

Понякога те ни намират, друг път – ние се свързваме с тях. Всичко зависи от идеята – на чия врата ще почука по-напред.

13. Колко време отнема издаването на една книга, от идеята до книжарницата?

В най-добрия случай – половин година, но разбира се, това време варира за всяко заглавие. Някои книги са по-лесни от други и някои са по-„дебели“ от други. Всичко зависи от обема и от трудностите, които срещаме в работата по дадена книга.

14. Откъде идва името ви - "Егмонт"?

Егмонт е първото име на датчанина Егмонт Харолд Петерсен, който е започнал и развил собствен печатен бизнес през далечната 1878 г. Ще разкрия и нещо, което може би някои хора не знаят – Егмонт се произнася с ударение на Е. Изненадах ли ви, или вече го знаехте? :)

15. Ще ми издадеш ли, какво още можем да очакваме от вас до края на годината?

Не искам да издавам прекалено много, за да не разваля изненадата за читателите, но ще кажа, че работим по преиздаването на една блестяща стара поредица за любознателните деца, също така подготвяме някои нови изненади от българския небосклон и ще отбележим няколко юбилея с подходящи издания. 

🌟🌟🌟

 Аз определено се изненадах от някои отговори. Целият процес по публикацията беше страшно приятен и вълнуващ, естествено само, ако изключим изморителното ми бързане, в моя защита - исках да ви зарадвам колкото се може по-бързо. Е, как се чувствате? Я, бързо си признайте - привързаността ви към Сладоледият феникс се качи до небето, нали?! И почти настигна гордоста ми от факта, че точно тук можете да откриете интересна информация, която да ви приближи малко повече до хората, покорно седящи зад любимите ни книги. Ураа!

 Като никога досега ще използвам възможността да ви призова - абонирайте се за този неповторим Сладоледен блог (цък тук) и ми ударете едно яко, виртуално рамо в bookstagram (цък тук).

 Е, до следващия път!


Коментари

Публикуване на коментар

Популярни публикации от този блог

Трупове и кръв да искаш и във "Войната на маковете" да ги намериш

"Пламъкът на Аврора" изпепелява сърцата и изпържва мозъците. Ще се осмелите ли?